відділи товариства

Наші замовники

               Повний список >>>

 

Екологія Дніпра

Основні джерела прісної води на території України - стоки річок Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця, Дунаю з притоками, а також малих річок північного узбережжя Чорного та Азовського морів. Порушення норм якості води досягло рівнів, які ведуть до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Значна частина населення України використовує для своїх життєвих потреб недоброякісну воду, що загрожує здоров'ю нації.

Забезпечення водою населення України в повному обсязі ускладнюється через незадовільну якість води водних об'єктів. Якість води більшості з них за станом хімічного і бактеріального забруднення класифікується як забруднена і брудна (IV - V клас якості).

Проблема екологічного стану водних об'єктів є актуальною для всіх водних басейнів України. Особливої уваги заслуговує річка Дніпро, водні ресурси якої становлять близько 80 відсотків водних ресурсів України і забезпечують водою 32 млн. населення та 2/3 господарського потенціалу країни, тому вирішення проблеми її екологічного стану повинно бути одним  з найважливіших завдань економічного і соціального розвитку та природоохоронної політики держави.

Проблема зумовлена складною екологічною ситуацією на території басейну, оскільки 60 відсотків берегів р. Дніпро розорано, на 35 відсотках земля сильно еродована, на 80 відсотках – урбанізовано або трансформовано первинний природний ландшафт.

З кожним роком зростає завдана екологічна шкода басейну Дніпра. Щорічно до головної водної артерії країни потрапляють органічні речовини у кількості       40 тис. тонн, нафтопродукти - 745 тис. тонн, солі важких металів -65-70 тонн, сульфати –  400 тис. тонн, хлориди, марганець та біогенні речовини внаслідок впливу на неї техногенного навантаження. До першочергових чинників негативного впливу можна віднести: скид неочищених та не досить очищених комунально-побутових і промислових стічних вод безпосередньо у водні об'єкти та через систему міської каналізаці, ерозія грунтів на водозабірній площі, надходження до водних об'єктів забруднюючих речовин у процесі поверхневого стоку води з забудованих територій та сільгоспугідь, неупорядковане відведення стічних вод від населених пунктів, господарських об’єктів, сільськогосподарських угідь та промислових підприємств розміщених вздовж русла річки Дніпро.

Басейн Дніпра, що зазнав значних змін в останні десятиліття  внаслідок будівництва серії каскадних водосховищ, більш не є саморегулюючою річною екосистемою. Акваторія р. Дніпро та малі річки його басейну  постійно знаходяться під антропогенним навантаженням внаслідок екстенсивного способу ведення водного господарства, що призвело до кризового зменшення само відтворюючих можливостей річок  та виснаження водноресурсного потенціалу.

Водосховища на Дніпрі стали акумуляторами забруднюючих речовин. Побудовані на Дніпрі гідроелектростанції, розміщені у басейні атомні електростанції та підприємства важкої індустрії нанесли басейну екологічного та соціально-економічного збитку загально-регіонального масштабу. Після побудови каскаду водосховищ річка Дніпро перетворилася в озеро. Внаслідок застою води відбувається поступове її заболочування.

Щорічна зміна в гідрохімічному  стані води в бік погіршення відбувається у верхніх та середніх водосховищах та басейнах їх рік, внаслідок потрапляння з болотистих територій верхнього Дніпра  і його притоків гумінових та органічних  з’єднань. Відбувається інтенсивне цвітіння води та зменшення вмісту в ній розчиненого кисню. Як наслідок спостерігається знищення природних нерестилищ, неможливість подолання річною фауною греблі під час міграції до місць нересту, явища загибелі риби, малька  в гідроагрегатах гідроелектростанцій, коливання рівня води (на протязі доби), її забруднення та неефективність штучного риборозведення.

У катастрофічному стані знаходяться річки Нижнього Дніпра, де щорічно має місце ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації, знижується вилов риби, бідніє біологічне різноманіття. Поверхневі води Каховського водосховища і гирлової ділянки Дніпра можна характеризують за станом як посередні, за ступенем чистоти - як помірно забруднені, за виключенням ділянок найбільшої екологічної напруги, якими є водні потоки Дніпра в межах і нижче міст Нової Каховки та Херсона і у місці впадіння р. Інгулець. Воду на цих ділянках відносять до брудної.

Підсумовуючи вище перераховане, як наслідок отримуємо не якісну питну воду з систем водопостачання. Згідно останніх досліджень в питній воді містяться  нафтопродукти, фосфати, пестициди, поверхнево-активні речовини та значна кількість органіки. Ми давно вже перестали отримувати якісну корисну «живу» воду з мереж водопостачання.

Тому так важливо найшвидше розробити найефективніші шляхи покращення екологічного стану басейну Дніпра, збереження та відновлення його природного потенціалу щоб вберегти майбутні покоління та  запобігти катастрофи, яка наближається.

 

Головний еколог ТОВ "Магма" - Сахно М.П.

Похожие материалы (по тегу)

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Tov-magma.kiev.ua

ТОВ "МАГМА". Всі права захищені. 2002-2020

При використаннні текстових матеріалів сайта гіперпосилання на tov-magma.kiev.ua обов'язкове!

Розробка сайтів by LeKa

Rambler's Top100